
Кои неистини заслужават да ги задраскаме с двойна линия
Успехът е резултат от уравнение, в което сме събрали непоколебима мотивация и здрав труд. И ако трудът зависи само и единствено от вас самите, то за мотивацията може да допринесе Образователен сайт №1 на България.
В рубриката „Мотиватори на гости“ често поглеждаме на мотивацията от различни страни. Понякога е нечий пример, от който можем да се вдъхновим, друг път е добра практика, която да последваме.
Днес решихме да разгледаме онези неверни твърдения, за които е доказано, че ни спъват по пътя към успеха. Хайде заедно да ги изхвърлим от нашето съзнание.
„Не мога да се справя.“
Така ни беше споделила и шестокласничката Дени, която не вярваше, че може да изкара шестица по математика. След повече вяра и учене с видео уроците и упражненията, се оказа, че мисията е напълно възможна.
„Той/тя може, но аз не мога.“
Щом някой вече се е справил, значи и ти можеш. Да, може да стане по-трудно, може да изиска повече време, но чуждият успех те вдъхновява да го стигнеш, а защо не и да го подминеш.
„Не знам как.“
Това е най-лесното оправдание. В живота и в училище всичко се учи, а когато не знаем, което е напълно нормално, питаме. 🙂

„Мога да го направя и по-късно.“
Можеш, но по-късно вероятно ще си по-разсеян, ще искаш да се видиш с приятели, ще се появи нещо по-интересно изневиделица. Няма смисъл да отлагаш, защото не знаеш какво те чака след 5 минути.
„Изморен съм.“
Колко метра изтича в парка? Колко урока научи? Колко упражнения направи? Бъди искрен със себе си. Не си чак толкова изморен, а си търсиш извинение да се отдадеш на почивка. Гарантираме, че усещането след добре свършената работа е в пъти по-приятно от самозалъгването.
„Имам нужда от резултат, за да продължа“.
Може да не виждаш още резултата, но той рано или късно ще бъде налице. То е като да вървиш към леглото вечер, когато светлините вече са загасени. Знаеш, че е там и те чака, за да те „прегърне“ за най-сладки сънища.
„Страх ме е.“
Най-естественото човешко чувство е страхът. Приеми, че винаги ще те е страх, но това не означава, че има смисъл в този страх. Върви смело напред и ще видиш как с всяка крачка този страх става все по-малък и малък, докато в един момент изчезне.
Дотук с негативните изречения в нашето съзнание. Нека погледнем по-позитивно и за финал си припомним и кои са онези навици, които могат да ни изведат на върха.




май 13, 2015
„Той/тя може, но аз не мога.“ – Това си е много вярно за мен. Каквото и да правя аз просто НЕ мога да скоча 1.90см от място, за да изкарам 6 по физкултура.. Аз повече от 1.60 за 3 години не съм скочила, няма и да мога повече да скоча.. Хората изкарват шестици, аз с 4 ще си остана каквото и да правя. Така че в някои случаи е вярно 😀