Какво ще се случи, ако попаднеш в черна дупка?

Написано от  Прочетено 10304 пъти , , , ,

черна дупка

Видял си ги във филми като „Интерстелар“. През април 2019 г. дори светът затаи дъх при първата реална снимка на черна дупка. А сигурно често срещаш и техните „по-безобидни братовчеди“ – онези дупки по българските булеварди.

Истината е, че черните дупки са много по-странни, отколкото си представяме. Те продължават да огъват не само пространството и времето, но и нашето разбиране за Вселената. Ето няколко от най-интересните факти, които трябва да знаеш.

Какво ще стане, ако паднеш в черна дупка?

Черните дупки са области в пространството, където гравитацията е толкова силна, че дори светлината не може да избяга. Но какво ще стане, ако някой ден решиш да „топнеш краче“ в такава? Учените предвиждат, че ще се случи т.нар. „спагетизация“ – тялото се разтяга до крайност, докато бъде погълнато отвъд хоризонта на събитията.

Има ли черна дупка в нашата галактика?

Да, и то огромна! В центъра на Млечния път, в района Стрелец А*, се намира свръхмасивна черна дупка, която е приблизително 4 милиона пъти по-тежка от Слънцето. Тя е на около 26 000 светлинни години от нас – достатъчно далеч, за да спим спокойно.
Любопитно е, че преди около 3,5 милиона години тя е излъчила толкова мощен взрив от енергия, че небето е светело в продължение на милион години!

 

черни дупки

Слагай скафандъра и скачай във видеото

Черните дупки засмукват ли всичко около себе си?

Не съвсем. Много хора си представят черната дупка като гигантска прахосмукачка, но гравитацията ѝ работи по същия начин като тази на звездите и планетите.
Ако Слънцето магически бъде заменено с черна дупка със същата маса, Земята ще продължи спокойно да обикаля по орбитата си. Да, ще стане мрачно и студено, но планетата няма да бъде погълната.

Можем ли да видим черна дупка?

Пряко – не. Те поглъщат дори светлината. Но можем да видим влиянието им върху околната среда – материята около черната дупка се нагрява и излъчва ярка светлина.

Точно така беше направена и известната снимка на черната дупка в галактиката M87 през 2019 г. – онзи оранжев пръстен, който интернет сравни и с окото на Саурон, и с донът.
Тъмната област в центъра е „сянката“ на черната дупка – границата, отвъд която няма връщане.

Черните дупки са едновременно плашещи и завладяващи. Те ни напомнят, че колкото и да знаем за Вселената, винаги ще има още тайни за разгадаване.

 


Всички новости от Уча.се следете още във Facebook, Instagram

Коментари
  • WordPress
  • Facebook
1 коментар

Публикувай коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


Медиите за Уча.се

„Уча.се превръща двойкаджии в отличници“

- Дневник