
Какви са били последните думи на някои от най-ярките личности в историята? Успели ли са да проумеят смисъла на своя живот в последния си миг?
Ако и теб темата за смисъла на живота те вълнува, силно ти препоръчваме това видео, преди да четеш надолу:

Лудвиг ван Бетховен
Има известна мистерия около това какво е казал великият композитор в края на живота си. Една версия гласи, че след като издател му подарил 12 бутилки вино, той възкликнал: „Жалко, жалко, твърде късно!“. Според друга той завършил земния си път с гръмкото: „Аплодисменти, приятели, комедията свърши!“.

Ричард Файнмън
Ричард Файнмън е персона, която напълно преобръща стереотипа за скучния начумерен учен и ни показва колко цветен и вълнуващ може да бъде животът. Той запазва отличителното си чувство за хумор докрай, като последните му думи са: „Не искам да умирам два пъти. Много е досадно.“

Леонардо да Винчи
Художник, инженер, изобретател, скулптор, архитект – Леонардо да Винчи определено е една от най-ярките личности от Ренесанса и е считан за истински гений. Но бил ли е удовлетворен самият той от работата си? В последните си мигове той извикал: „Аз оскърбих Бога и хората! Моите произведения не достигнаха нивото, към което се стремих!“.

Сър Артър Конан Дойл
Невероятните истории за Шерлок Холмс и д-р Уотсън със сигурност ще останат и през идните епохи, но как е завършила последната глава от живота на техния създател? Финалните думи на писателя били насочени към неговата съпруга. Той се обърнал към нея и ѝ казал: „Прекрасна си!“.

Чарли Чаплин
Всяка добра история има своя край. Как ли е приключила тази на човека с бомбето, който успява да разсмее милиони? Свещеникът, който изпълнявал последното му причастие, казал: „Нека Бог се смили над душата ти.“, а Чарли отговорил: „Защо не? Все пак тя си е негова.“

Алберт Айнщайн
Какви са били последните думи на Айнщайн? За съжаление, и ние не знаем. Той ги казал на немски в леглото си в Принстънската болница и единственият човек, който ги чул, била медицинска сестра, която не говорела езика. Дали някога ще разрешим тази загадка?
Eдна бледа точица стига

Виждаш ли тази малка мъждукаща светлинка? Снимката се нарича „Бледа синя точица“ и показва Земята от разстояние 6 милиарда км.
Подобни неща са чудесен повод да си напомним колко точно малки и изолирани сме. Но означава ли това, че сме и незначителни? Според нас – ни най-малко. Може да не спечелиш световна слава. Може да не създадеш следващия Шерлок Холмс и да не включим след време последните ти думи в списък като този. Но всеки ден всички ние имаме право на избор. Избор как да се държим с нашите близки, с приятели и непознати. Как да приемаме лошите моменти от живота и как постоянно да се приближаваме към това, което знаем, че можем да бъдем. Точицата може да е малка и бледа на фона на огромния космос, но си е нашата бледа точица. Нека я превърнем в едно по-добро място.
Ако подобни „големи“ въпроси те вълнуват, това видео е точно за теб:





Коментари