
Училище по предприемачество и бизнес
Образователен сайт №1 на България продължава да ви разказва за иновативните български училища за гордост. Ето какво ни написа Мирела Петкова от 19 СОУ „Елин Пелин“ гр. София.
„Създадено през 1932 година, с финансовата подкрепа на видни граждани от кв. Кривата река и получило своето име в присъствието на патрона си – 19 СОУ „Елин Пелин“, нашето училище живее със самочувствие и амбиция да постига все повече и в нашето съвремие.
Днес 19 СОУ „Елин Пелин“ се идентифицира като училище по предприемачество и бизнес с интензивно изучаване на чужди езици – английски, немски, датски и норвежки. То е първото и единственото училище в България, където може да се изучава норвежки и датски език. В училище се обучават около 900 ученици, и над 70 преподавателя.

19 СОУ „Елин Пелин“ е член и съосновател на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Училището осъществява връзки и с други обществени организации, институции, имащи пряко отношение към възпитателната работа и подпомагащи дейността на училището – Асоциация „Родители“, Джуниър Ачийвмънт България, Британски съвет, Гьоте институт и други.
19 СОУ „Елин Пелин“ си е поставило стратегическа цел да се позиционира като училище, което развива лидерския потенциал на децата, формира мислене на бъдещи предприемачи, развива креативност и иновативност. Нашето разбиране е, че у всяко дете има заложен богат потенциал, а работата ни е да го разкрием и развием, за да изпълняваме успешно своята мисия да подготвяме и създаваме лидери.
МИСИЯ – Да подготвя и създава лидери
ВИЗИЯ – Първи избор на деца с потенциал
СТОЙНОСТ – Всеки ученик с успешна реализация
Като учител в 19. СОУ „Елин Пелин“ моето мото е: „Моята класна стая е моят втори дом и професионална крепост“
В днешно време един от основните и най–важни проблеми е образованието. Училището е често пренебрегвано и отхвърляно от младите хора. Главния виновник за това е системата на образование, която затваря кръгозора на учениците и принуждава учителите да преподават материала по суховат начин. Децата се учат не от това, което им казваме, а от начина, по който се държим с тях и със себе си, тоест учим ги на уважение първо и след това преподаваме.
Моята цел като учител не е да променям коренно системата или да я заменям, а по-скоро да разнообразявам, освежавам и развивам по един вълнуващ и разчупен начин часовете. На децата им харесва, всичко различно от определените стандарти . Откакто използвам „Уча се“ мотивацията на учениците към учебният процес се подобри, на мен ми спестява време, чрез упражненията след всеки урок.

Препоръчвам „Уча се“ не само на колегите си, но и на децата, защото на всяко дете му се е случвало да отсъства от училище поради болест или лични причини, и Уча.се предоставя един приятен и достъпен начин да си научи урока като го гледа, слуша и направи упражнението.
И както Ганди е казал ‘’НИЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕМ ПРОМЯНАТА В СВЕТА, КОЯТО ИСКАМЕ ДА ВИДИМ’’.



Коментари