
Училище с над 20-годишни традиции
Още едно от нашите иновативни училища за гордост се осмели да ни разкаже малко повече за себе си. Представяме ви българското училище „Д-р Стамен Григоров“, което се намира в Женева.
Впечатляващ е фактът, че училището съществува без прекъсване от 1984 година насам. Посещава се както от деца, живеещи в Женева и околностите, така и от деца от близка Франция.
„През изминалата учебна година в училището се обучаваха 40 ученици. Изучаваните предмети са „Български език и литература“, “ Човекът и обществото,„История на България“ и „География на България“. Следват се задължителни учебни програми, съгласно изискванията на МОН.
Класната стая се намира в жилищната сграда към Постоянното представителство на Република България при службата на ООН и другите международни организации в гр. Женева.
Обучението се осъществява от двама преподаватели- Г-жа Лора Рашкова и Г-жа Антоанета Желева, преподавател в първи и втори клас. В края на всяка учебна година училището издава дипломи за завършена степен на обучение по гореспоменатите предмети, които се признават от Министерството на образованието и науката.“
До учебната 2008/2009 година включително, училището действаше на самоиздръжка. Към днешна дата обаче, то е вписано в списъка за българските неделни училища в чужбина и получава годишна субсидия по ПМС № 334/08.12.2011, чиято стойност се определя според броя на записаните ученици.
Въпреки това, за всеки учебен срок родителите заплащат училищна такса, което ни позволява да покрием нуждите, свързани с учебната и извънкласна работа. Важно място в дейността на училището заемат и тържествата за Коледа, 24 май и края на учебната година, за които се подготвят специални артистично- музикални програми от учениците.
Решихме да използваме сайта „Уча.се„, за да дадем възможност на учениците да чуят наново предадените в клас уроци и да имат повече възможности за упражнения, самопроверка и самооценка.
Не бива да забравяме, че те посещават само веднъж седмично българското училище ,а целодневно са ангажирани в швейцарското училище. Всеки един ученик от нашето училище има индивидуален абонамент за сайта и основно го ползва за самоподготовка и за припомняне на материала от предишната учебна година. В клас рядко използваме този сайт.
Определено се забелязва подобрение в нивото на познанията на децата, които редовно използват Уча.се за подготовка на уроците си. Той им припомня това, за което сме говорили в клас, и понякога им дава и допълнителни знания.
Родителите на по-малките също смятат, че децата имат полза от него и че той им спестява време, което нормално отделят за помощ и контрол на децата им при усвояването на новия материал и подготовка на домашната работа.
Много по-лесно е за нашите ученици да слушат уроците, съпроводени със съответния видео материал, отколкото само да четат учебниците. При четенето те се разсейват, уроците им се струват по-труднодостъпни за разбиране и усвояване. Особено полезен е, според нас, при усвояване на уроците по география, както и за запаметяване на нови термини по всички предмети.
С удоволствие бих препоръчала Уча.се и на други колеги. Той е полезен и за лятната ваканция, когато някои деца имат възможност да отделят повече време за опресняване и задълбочаване в изучения материал, както и за наваксване на пропуски.“






Коментари