
На това казваме отличници
Съвсем скоро Образователен сайт №1 на България и УНИЦЕФ реализираха уникалния нов метод за учене – индивидуалната учебна игра. През лятото едни от първите ученици, които имаха възможност да я изпробват, бяха учениците от ЧНУ „Питагор“. Помолихме учителката Виолета Минчева да ни разкаже малко повече както за впечатленията им, така и за самото училище. Ето и разказът й!
Частно начално училище „Питагор“ няма дълга история. То е лицензирано през 2009 година, но поради липса на подходяща база, стартира през 2011 година, в сегашната сграда, само 5 години след като Първа частна математическа гимназия става фактор в софийското образование. Постиженията на учениците от ПЧМГ показват необходимост от начално училище, което да приюти отрано децата с математически наклонности, място, където те да развиват своите таланти, да са спокойни, успешни, щастливи. ЧНУ „Питагор“ стартира с маломерни паралелки от подготвителен до 4. клас и само за 2 години става едно от най-желаните училища в София. Днес то е място, в което се срещат мотивирани и търсещи ученици и учители.

Нашите ученици са деца, като всички останали, но са и: умни, любопитни, ученолюбиви, обичащи математиката и различни всеки по своему. Едни малки защотковци, които искат да опознаят света и себе си. Ние учим по стандартните учебници, но към тях добавяме много и разнообразни помагала, часове за упражнения, разнообразни допълнителни дейности, спортни занимания. Учителите и родителите се гордеем с високите постижения на учениците ни в различни области, отличното овладяване на знанията и успешното им участие в различни състезания. Те са силно мотивирани да учат, за да станат умни и успешни, а не за самите знания.

Когато се включихме в апробирането на учебната игра на Уча.се, бях убедена, че нашите ученици нямат големи пропуски в знанията си. На традиционните за нашето училище „директорски“ контролни те показаха много високи резултати, но и ние като децата се вълнувахме да видим какво ще покажат в нетипична ситуация и различен формат. Искахме всеки сам да открие своите постижения, но и местата, на които допуска грешки, да се забавлява, докато учи, да тренира, да чете внимателно. Удоволствието да видим отлични резултати на диагностичните тестове беше огромно. В период, в който ние имаме Лятно училище и „стандартния“ учебен процес няма място, ученето се превърна в забавление с Уча.се.
Всички с удоволствие питаха кога пак ще учим в компютърния кабинет. А тези, които от първия път показаха 100% усвояване на учебния материал, бяха много щастливи, но и малко разочаровани, когато разбраха, че нямат своя игра за попълване на пропуските. Те смело тръгнаха към уроците за втори клас. Искаха още и още. Нов урок, упражнението към него.

Просто така, без някой да ги кара, без настояването на възрастен, просто защото искаха да се забавляват, научавайки нови неща. Тези, които имаха пропуски, с удоволствие тръгнаха да изпълняват своята учебна игра, за да победят чудовището, гледаха видеата, слушаха внимателно, разсъждаваха, търсеха верните отговори, без някой да ги приканва към това. И само за една седмица те подобриха постиженията си като попълниха пропуските си. Когато видяхме крайния резултат, бяхме много щастливи и с огромна гордост го показахме на родителите и ръководството.
С предишен свой випуск използвах уроците на Уча.се в различните часове. Особено ми бяха полезни в часовете по Човекът и обществото и Човекът и природата, така трудни за разбиране от децата. Те вече харесваха тези учебни предмети, не се страхуваха от тях, разказваха с удоволствие. В края на учебната година направих анонимна анкета сред учениците. Резултатите от нея показаха няколко неща: 1. Нямаше дете, което да не харесва видео уроците на Уча.се. 2. Всички твърдяха, че са се забавлявали с тях. 3. Никой не се страхуваше от тестове, защото бяхме „разнищили“ всички въпроси. 4. Всички харесваха повече упражненията, особено по-трудните въпроси, защото ги правели „по-умни“ и „по-учени“. Това, което не може да се опише, а само да се види, е радостта, когато упражненията са изпълнени вярно и се появи резултат 100 %. Какво се случва, ако резултатът е по-нисък? Няма никаква трагедия, просто следват въпросите „Къде сме допуснали грешка? Какво не сме разбрали?“ И търсене на обяснението…. гледане на видеото или пък четене, внимателно четене на уроците, на въпросите, на отговорите, разработване на стратегия за отговаряне.

Много ми се иска промяната в българското образование да го отведе към финландския модел. Да се освободи от безкрайните регулации и задължителността. Ученето за децата и учителите да е удоволствие във всеки един момент. Удоволствието да търсиш и да намираш отговори, да ги споделяш с другите, да се развиваш. Всеки да работи със своето темпо и в посоката, която му е интересна.“

Страхотен разказ, нали? Още по-страхотни са резултатите на учениците от училището!
Входящи данни по български език: 91.54%
Входящи данни по математика: 98.85%
Изходящи резултати по български език: 99.08%
Изходящи резултати по математика: 100.00%
Повече усвоени знания от нужните за съответния клас по български език: 7.54%
Повече усвоени знания от нужните за съответния клас по математика: 1.15%
Страхотно е, че дори ученици с отлични познания успяват да попълнят и малкото пропуски, които имат, благодарение на Боса в нашата учебна игра, който подлага на изпитания до последния детайл, за да се постигнат най-добрите резултати. Можете да се уверите в това още сега, като пробвате учебната игра!
Открийте и други вдъхновения от Уча.се във Facebook, Twitter или в Google +. 🙂



Коментари