Съветите на един баща

Написано от  Прочетено 6322 пъти , , ,

съвети saveti


Тони е на 36 години и е баща на 7-годишно дете.

Още преди то да се роди, в един неофициален разговор Тони започна да ни споделя уж на шега за съветите, които му дава.
Сториха ни се много полезни и понеже рубриката ни се казва „Родителите говорят„, някак точно на място решихме да му дадем думата. За съжаление Тони не пожела да ви го представим със снимка под претекст, че не иска да бъде „одумвания многознаещ бъдещ татко“. 🙂

Уважаваме това негово решение и преминаваме към любопитните разсъждения и съвети, които сподели с нас.

“ Казвам му да не слуша винаги възрастните

Те понякога се самозабравят и посочват грешния път. Вярвам, че вътрешният му глас е по-добър пътеводител в живота.

Съветвам го да учи сериозно в училище

Не защото оценките имат значение, а защото един ден онези негови съученици, които са учили здраво и са успели в живота, ще ги дават по телевизията, а той ще ги гледа разочаровано от дивана вкъщи.

Давам му цялата свобода да открие таланта си

Аз късно се усетих и изгубих ценно време. Човек трябва да знае с какво може да бъде полезен на себе си и на околните, и как от това да печели пари.

Уча го да уважава околните, защото всички сме различни

Едни са по-мързеливи, други са страшно шумни, трети се обличат екстравагантно, всеки има своето място под слънцето и колкото по-рано го разбере, толкова повече негативни емоции ще си спести.

Като продължение на този съвет добавям и това да не се стреми да се харесва на всички, защото това е невъзможно. Винаги ще има някой, който няма да го одобрява, да му симпатизира. Хората просто са различни и в това няма драма.

Съветвам го да си подрежда стаята и да помага вкъщи, когато сметне за добре

Не го карам да прави нищо насила, но се опитвам да му покажа, че дисциплината и активността водят до самостоятелност, която много ще му хареса на един по-късен етап.

Окуражавам го да спортува

И като цяло да мисли за тялото си. Далеч съм от мисълта, че няма да поиска да пробва цигари или алкохол, преди да стане на 18 години. Това обаче не е важно. По-важното е да знае, че тялото му е за цял живот и колкото по-поддържано е, толкова по-добре ще се чувства.

Разбира се, същото важи и за духа. И той има нужда от поддръжка, но тук на помощ обикновено идват приятелите. Затова го съветвам да ги избира внимателно и по критерии, които сам определи, че са му важни.

Казвам му, че не очаквам да е искрен с мен всеки път

Знам, че ще има тайни, и така трябва. Това е още един начин да порасне и стане самостоятелен човек.“ 


Сигурни сме, че някои от съветите на Тони са ви допаднали. Ние бихме добавили само още един – да вярва, че ученето не е бреме или мъчение, а удоволствие, особено когато уроците са поднесени по интересен начин, както се опитваме да правим ние. Виж нашите уроци тук.

Всички новости от Уча.се следете още във Facebook, Instagram и TikTok

Коментари
  • WordPress
  • Facebook
4 коментара
  • ldp
    декември 10, 2014

    Съветите на бъдещият баща са много правилни. Това го научих от самия живот. Тази философия върши работа и децата ще растат волни и свободни. Нооо трябва да се наблюдават и да усещат закрилата на родителя. Прекрасно е да се грижиш за свое дете и да виждаш как расте и се променя. А вие от сайта се грижите и за нашите деца. Благодаря!

    • Уча.се
      декември 11, 2014

      Оценката ви ни радва безкрайно! Благодарим ви 🙂

  • farseer
    декември 12, 2014

    Вторият съвет е доста малоумен поради 2 причини. Първо, интелигентните хора отдавна са се отказали от телевизията (изключая научнопопулярните и спортните предавания), така че ще е само в плюс на детето да не го насърчаваш да гледа телевизия. Второ (и по-важно), това е възможно най-лошият начин за мотивация – да сравняваш отрочето си с другите и едва ли не да го караш да се надпреварва с тях. А и какво значение има кой ще го дават по телевизията и кой – не? Това ли е критерият за това дали си успял в живота? Ми те и спортистите ги дават често по телевизията, но болшинството от тях не са отличници. Това, че те дават на малкия екран въобще не значи, че си много образован или успял.

    По повод съвета за подреждането и помагането вкъщи, когато си поиска – несериозно. По този начин ще се научи, че едва ли не е с привилегии и може да пренебрегва отговорностите си, когато не е на кеф. Едно дете се учи да бъде самостоятелно най-бързо тогава, когато отрано осъзнае, че не всичко се върти около него и не е център на семейството, а е само част от него. И като част от него то също си има отговорностите и задълженията – чистене, подреждане и т.н. Щом живее в къща с други хора, ще се съобразява с тях.

    Другият несериозен съвет – духът на човек се калява чрез уединение, размишление, изкуство, преодоляване на трудности и други самостоятелни дейности. Приятелите са за настроение и наистина могат да ти повдигнат духа, но те са с теб само от време на време. Като ги няма, какво правим? Така че не трябва да разчиташ на приятелите си, за да ти поддържат духа, а на самия себе си.

    С останалите съвети съм съгласен.

    • Уча.се
      декември 12, 2014

      Страхотно! 🙂 Много се радваме на този коментар, който допълва размишленията по темата и дава нови доводи. Благодарим ви, че опонирате на Тони и в същото време предлагате още съвети, които биха били полезни на бъдещите родители. 🙂

Публикувай коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


Медиите за Уча.се

„Уча.се превръща двойкаджии в отличници“

- Дневник