
Преди олимпийските игри да се превърнат в спортния и икономически гигант, който познаваме днес, те са били свързани с една определена планина и един добре познат любител на гръмотевици – Зевс.
Къде започва историята на Олимпийските игри?
Всичко започва около 776 г. пр. Хр. Първите игри се провеждат в светилището Олимпия и продължават само един ден.
Спортното „меню“ също е доста скромно – единствената дисциплина е бягане на 200 м (или по-точно 192 м, защото това е дължината на стадиона в Олимпия).
Всеки ли е имал право да участва в Олимпийските игри?
Не. В състезанията можели да участват само свободни гръцки мъже. Жените не били допускани нито като състезатели, нито като зрители (с малки изключения).
Какво правят състезателите при откриването на Олимпийските игри?
Всички атлети полагали клетва пред статуята на Зевс, че ще спазват правилата и ще се състезават честно. Това придавало особена тържественост на игрите.
Каква е била наградата за победителите в миналото?
Забрави за медалите и купите. Победителите в древните игри получавали лавров венец – символ на чест и слава. А най-голямата им награда била уважението на целия полис.

Гледай нашето видео за още любопитни факти за древните олимпийски игри!
Всички новости от Уча.се следете още във Facebook, Instagram и TikTok.



Коментари