
Едно малко, но впечатляващо училище
Разходката на Уча.се из България продължава, като поредната ни спирка е село Малко градище в област Хасково. Отбиваме се, за да разкажем за поредното иновативно училище на Уча.се – ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
Основано е през 1868г. , когато е открито килийното училище в двора на църквата „Св. Атанасий”, която сега е паметник на културата и е действащ църковен храм. По случай 100 годишнината на училището през 1968г. е наградено с орден „Кирил и Методий” I-ва степен.
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” е средищно и защитено училище, което събира деца от четири съседни села. То е единственото основно училище в община Любимец извън общинския център. В него се обучават в момента 60 ученици от различни етнически групи- българи, роми и турци. Педагогическият колектив също не е голям, но всички учители са преминали различни нива на квалификации и преквалификации.
Въпреки че училището е малко, има сравнително нова учебна сграда и добра учебно материална база. Учителите се стремят към добро качество и ефективност на обучението. Обединени от тази цел умело съчетават известни практики от дългогодишния опит с нововъведения и иновации.

„Със стартирането на проект „Твоят час” учителският колектив реши да се възползва от предоставените ресурси, като се регистрираха всички участници в групите заедно с техните преподаватели в сайта „Уча се”. Водеща идея беше да се разнообразят часовете в различните групи по проекта: за подпомагане и преодоляване на обучителни затруднения, както и дейностите по интереси.“
Така започват активно да използват видео уроците и упражненията на Образователен сайт №1 на България.
„С видео уроците на „Уча се” учениците с желание и интерес работят в заниманията по проекта. „Уча се” се използва от всички учители в училището при преподаването на учебния материал. Часовете с „Уча се” са забавни и интересни за всички ученици. Материалът е поднесен по достъпен и разбираем начин във видео уроците. Упражненията допълват обучението. Подпомага се работата на учителя в часовете.

С използването на иновативните методи се преодолява пасивността на учениците в час. Забавлявайки се, те учат с новите технологии и иновативни методи като разширяват своите знания и компетентности. Използването на иновации в обучението на децата дава добър резултат. Те са доволни, когато се справят с електронното упражнение след видео урока в „Уча се” и получат много добра оценка. Чуват се отзиви: Много ми хареса! Супер беше! Много яко!..“
И отправят послание към другите училища в страната…
„Ние, учителите от ОУ”Св. Св. Кирил и Методий” се гордеем, че сме едно от „Иновативните училища на Уча.се”. Препоръчваме на всички наши колеги използването на ресурсите на „Уча се” в образователния процес в училище.“



Коментари