
Едно училище с характер
Както и преди сме ви казвали, иновативните училища на Уча.се не са само в градовете, но и в селата. Днес например ще ви представим ОУ „Св.св. Кирил и Методий“, с. Ясен, като за целта ще ни помогне преподавателката Е. Иванова. Ето как започва и вълнуващата история за това училище.
„Училището е построено със собствени сили и средства през 1883 г. поради факта, че в селото тогава е имало около 600 жители, а децата са ходели пеш до съседното село на училище.
Едни от първите учители тук са били Гавраил Ганов и Петко Чаракчиев – единият е от гр. Плевен, а другият е от Севлиево. Повечето учители са били от областта, не от Плевен, защото не е имало достатъчно хора с такава професия тогава в гр. Плевен.
Първоначално е имало само 4 отделения, после се разраства. През 80-те години в училището е имало над 300 ученици, но сега са 105, които са разпределени по равно в начален етап и прогимназиален етап с по една паралелка.”

Въпреки че половината ученици пътуват от съседното село Дисевица, а учителите са само 10, колективът е много задружен.
„Сблъскваме се с проблемите, но и си помагаме във всяка дейност. Сред нас има колеги, които са с по 30 години стаж, прекаран в това училище.“
Търсят непрестанно начини да помогнат на децата да се развиват.
„Тази година решихме да създадем групи по интереси, за да разнообразим живота на децата като стъпка към превенция от ранното напускане. Имаме общо 6 групи – 3 по интереси и 3 по обучителни трудности – по история, английски и български език. Аз единствено водя 2 групи – по български език и по ориентиране (моят любим и практикуван и до днес спорт).“

За Образователен сайт №1 на България научават… в чужбина.
„Миналата година бях в Холандия и там български родители ми казаха, че помагат на децата си да не забравят езика чрез вашата платформа. Така реших да я ползвам и тук, след като подробно се запознах с нея. На децата много им хареса. Дори я ползваме и за ориентиране…:) Спестява не само моето време за подготовка на уроците за следващия ден (а то става все по-недостатъчно), но и в часовете ми спестява отегчителното време, което децата понякога трудно издържат, особено ако материалът е по-труден.“
Реакцията на учениците ни прави безумно щастливи.
„Виждам, че учениците се забавляват, а след първите видео уроци направо избухнаха „Госпожо, много ни беше интересно„!“
Питахме дали биха ни препоръчали и на други учители и училища, които все още не са чували за нас.
„Дали ще ви препоръчам и на други колеги ли? Та аз го правя вече от една година! И не само на колеги, а на приятели с деца, на близки и познати. При вас всичко е на мястото си, дори и тембъра на колегите, които сте подбрали. Затова едно огромно „благодаря“ и пожелания за удовлетворения и успехи в тази дейност.“



Коментари